Pěkný den všem. Další rok je za námi (a utekl zase jako voda), takže je na čase vzpomenout jak na věci, které se nám letos povedly, tak na ty, které se (zatím 😊) nepodařily.

🌱 Pro Kyčeru byl rok 2022 druhým rokem aktivní činnosti. Na rozdíl od roku 2021, který bychom mohli označit jako „rok začátků“ (vysadili jsme 29 stromů ve dvou obcích, poprvé jsme zorganizovali Frenštátskou výzvu a vytvořili mapu a leták o třídění odpadů) jsme měli loni „rok rozvoje“, kdy jsme všechna tahle dřívější semínka nechávali postupně růst. Jezdíme zalévat a udržovat naše stromy, z Frenštátské výzvy se stává tradiční akce a naše „třídící“ materiály průběžně aktualizujeme.

👥 Největší novinkou loňského roku je organizování společenských aktivit. Díky tomu, že jsme od města Frenštát získali do nájmu krásné podkrovní prostory na Dolní (a přilehlou zahrádku), jsme pro spolek konečně získali zázemí a místo pro další rozvoj aktivit. Díky této naší nové Spolkovně (a hlavně našim členkám Ginger a Miri) jsme v ní loni uspořádali hned několik fajn akcí od cestovatelských přednášek přes rukodělné workshopy až po podzimní swap akci. Kromě toho jsme ve spolupráci s městským kulturním střediskem uspořádali vůbec první frenštátský Restaurant day, který měl takový úspěch, že jsme se dohodli, že jej odteď budeme pořádat pravidelně.

🔜 V prvním roce Spolkovny jsme se s pořádáním akcí teprve seznamovali, ale letos v roce 2023 to chceme rozjet opravdu naplno. Plánujeme toho spoustu – ať už přednášky, workshopy, naučné akce pro děti nebo náš nový projekt „Otevřená Spolkovna“, kdy bude jednou týdně kdokoliv moct přijít a za drobný příspěvek na provoz u nás posedět, zorganizovat si schůzku nebo zahrát deskovky s kamarády.

🌳 Se Spolkovnou se bezprostředně pojí také naše Spolková zahrádka. Tenhle malinký kousek zeleně uprostřed města jsme začali na podzim pročišťovat a do budoucna jej zpřístupníme široké veřejnosti jako veřejný miniparčík, kam každý může přijít a na chvíli si odpočinout od okolního shonu. V letošním roce chceme zahrádku dočistit a pořádat na ní spolkové akce, v tom příštím už ji snad zvládneme i otevřít veřejnosti. 😊

❔ No a co jsme loni chtěli stihnout a nestihli? Zatím jsme se nepustili do zásadnějších oprav chaty u Štěrbova rybníka, kterou se společně s vlastníkem – obcí Trojanovice – snažíme zachránit. Ještě do jara tady ale plánujeme alespoň pročistit okolí, takže i tady se věci začnou dávat do pohybu. 😊 Taky jsme se loni o něco méně věnovali aktivitě, se kterou jsme v roce 2020 začínali – veřejným úklidům. Letos to ale chceme napravit, a kromě naší Frenštátské výzvy uspořádáme hned několik menších úklidových akcí pro nás a další nadšence, kteří chtějí pomáhat svému okolí.

💡 A to nejdůležitější na konec. Věříme, že letošek bude jak rokem dalšího rozvoje stávajících aktivit, tak rokem nových začátků. Abychom mohli realizovat ještě více aktivit pro veřejnost i naše okolí, tak jsme se v Kyčeře rozhodli, že začneme také s rozvojem naší členské základny. Pokud se tedy chcete na všem, o čem jsem psal výše, podílet s námi, určitě se ozvěte. Rádi do naší fajné party přivítáme další nadšence jako jsme my. 😊