27. 8. 2020 jsme se v bistru Stars Hollow sešli k první schůzi, na které jsme založili „Okrašlovací spolek Kyčera“. Tehdy jsme si dali za cíl pomáhat po malých krůčcích se zlepšováním života na Frenštátsku a doufali jsme, že právě náš nově založený spolek nám to umožní.

Když se teď po roce nad deníkem předsedy zamýšlím nad tím, co všechno se nám povedlo zrealizovat díky všem, kteří nám při naší činnosti pomáhali, tak si říkám, že o dobré lidi není u nás na Frenštátsku nouze. Ať už se jedná o ty, kteří se zapojují do našich úklidů, o zástupce samospráv, kteří vycházejí vstříc našim aktivitám, nebo našim kamarádům, kteří pomáhali radami i prací při výsadbách a údržbách. 😊

Co všechno se za ten rok povedlo zrealizovat?

🌳 Uspořádali jsme několik menších i větších úklidových akcí včetně „Frenštátské výzvy“ (https://oskycera.cz/frenstatska-vyzva/), se kterou nám velice pomohli pracovníci frenštátského Městského kulturního střediska pod vedením Mariana Žárského.

🌳 Připravili jsme online pomocníky pro lepší třídění odpadů ve Frenštátě – díky informacím od frenštátských technických služeb jsme mohli připravit interaktivní mapu sběrných míst ve Frenštátě (https://oskycera.cz/mapa-sbernych-mist-ve-frenstate/) a leták s termíny svozů (https://oskycera.cz/terminy-svozu-frenstat/), které budeme odteď udržovat každoročně aktuální.

🌳 Díky spolupráci s obcí Trojanovice (a především skvělé místostarostce Ivaně Vrtalové) jsme vysadili a pravidelně udržujeme „Alej pod Ráztokou“ (https://oskycera.cz/…/25/pod-raztokou-jsme-vysadili-alej/).

🌳 S Trojanovicemi jsme začali spolupracovat na údržbě a rozvoji Discgolfového hřiště Rekovice, kde jsme kromě několika úklidů také uspořádali první ročník „Rekovické letní discgolfové ligy“. Část z nás také založila Discgolf Club Beskyd Frenštátsko, pro který budou Rekovice domovským hřištěm.

No a co nás čeká dále?

Kromě pokračování toho, s čím jsme loni začali (úklidy, aktualizace online pomocníků s tříděním atp.) máme pro druhý rok naší činnosti hned několik cílů. Kromě další výsadby, kterou bychom rádi na podzim zrealizovali u kunčické vodní nádrže „Žabák“, je to také další rozvoj hřiště na Rekovicích, kde jednáme se samosprávami o přidání dalších jamek. Mimo to příští jaro plánujeme začít s „přednáškami v přírodě“, kdy se při hromadných procházkách kolem Frenštátu od pozvaných odborníků dozvíme více o místních bylinkách, houbách nebo stromech. Věříme také, že se konečně podaří dořešit otázku spolkových prostor, kde bychom mohli kromě přípravy akcí a skladu materiálu pořádat také další akce pro veřejnost.

Budeme moc rádi, když nám s tím vším budete i nadále pomáhat a bude si nám na tom našem Frenštátsku žít lépe a lépe. 😊